Passa al contingut principal

Més de mig miler d'exalumnes es retroben a Casp en el 72è Dia de l'Antic

El passat 6 de novembre vàrem celebrar la 72ena edició del Dia de l’Antic Alumne del nostre col·legi. En una societat en que ens agrada comptabilitzar-ho tot podríem parlar de “rankings”: una eucaristia concelebrada per set preveres exalumnes de l’escola,  gairebé 500 persones en l’aperitiu al pati i més d’un centenar al sopar; l’ajuda dels delegats i voluntaris de les promocions de 1945, 1955, 1965, 1975, 1990, 2005 i 2015; els representants de les escoles de Sant Ignasi, Joan XXIII i l’antic ICI, així com de l’AMPA i de la direcció de l’escola que ens van gentilment acompanyar; més d’una dotzena de persones de la Junta per la seva organització i alguns joves voluntaris fitxats pel Raimon Algueró,...

Fotografia de la promoció dels 25 anys durant el Dia de l'Antic.

Però aquesta vegada volem anar més enllà. Que sigui la 72ena edició  vol dir que des de 1943 s’ha anat celebrant, any rere any, el Dia de l’Antic. ¡I que quan es va celebrar la primera edició aquells que vam venir a celebrar el seu setanta aniversari de la seva sortida de l’escola encara estaven estudiant! Com seria el cas del Sr. Eugeni Bofill, de la promoció de 1945, membre sènior de la nostra Junta i que no solament  ve puntualment a cada reunió mensual, sinó que participa com a jurat del Premi Raimon Algueró i ens fa riure amb els seus acudits i records que a més d’un posarien vermell. El nostre estimat Eugeni és un més de tots els milers d’alumnes que han passat per la nostra escola i han volgut seguir  vinculats a ella. La riquesa de la nostra escola, amb més de 130 anys d’història, són els seus exalumnes i els que un dia també ho seran. En tot aquest temps d’història les parets d’aquest Casp 25 han vist de tot. En una mateixa celebració podem trobar promocions que no voldrien tornar a trepitjar l’escola compartint el sopar d’aniversari amb aquelles que ja sigui pel bon record que guarden, ja sigui per la bona feina dels seus delegats, omplen de gom a gom les taules del nou menjador. Per això te sentit la nostra Associació d’Antics Alumnes. Per donar acollida a tots aquests rostres i els seus records. Per seure a la mateixa taula a aquells que van acabar fa setanta anys amb aquelles que ara són les delegades del curs més jove i obrir una porta al seu diàleg. Perquè tots tenim alguna cosa per donar i alguna per rebre, i moltes per compartir. I perquè amb els seus més i menys en els nostres records tots tenim alguna cosa en comú: l’empremta d’haver estudiat en una escola de la Companyia de Jesús, i més encara, aquesta escola.

Moltes gràcies a tots aquells que heu col·laborat per què el Dia de l’Antic tornés a ser un èxit.


Maria del Carme Llasat
Presidenta de l’Associació d’Antics Alumnes Casp-Sagrat Cor de JesúsComentaris

Entrades populars d'aquest blog